نصب و راه اندازی دستگاه پرس

نصب و راه اندازی دستگاه پرس چطوری انجام میشه؟ دستگاه پرس یکی از دستگاه‌های مهم در تولید قطعات مختلف هست. این دستگاه در انواع مختلفی تولید میشه و هر کدوم کاربرد خاص خودشون رو دارن. از این دستگاه برای شکل‌دهی و متراکم کردن مواد مختلف استفاده میشه. اما این دستگاه چطوری عمل میکنه؟ مشخصات دستگاه پرس‌های موجود در بازار چیه؟ نحوه نصب و راه اندازی دستگاه پرس چطوریه؟ برای آشنایی با روش نصب و راه اندازی دستگاه پرس با ما در پرس ایران همراه باشید تا اطلاعات لازم رو کسب کنید.

Schuler new short stroke press II 2

دستگاه پرس چیست و چگونه عمل می‌کند؟

دستگاه پرس، دستگاهی مهم برای متراکم کردن و شکل‌دهی به مواد مختلف هست. اگرچه این دستگاه‌ها به اندازه دستگاه فرز سی ان سی مجهز و پیشرفته نیستن، اما عملکرد خاص‌تری نسبت به اون‌ها دارن. لازم به ذکر هست که کار کردن با این دستگاه‌ها ساده هست و نیاز به تخصص خیلی بالا نداره.

در پاسخ به سوال دستگاه پرس چیست و چطوری عمل میکنه باید بگیم که این دستگاه فشار لازم و تحت کنترلی رو به یک جسم خاص وارد میکنه. با این کار شرایط شکل‌دهی و متراکم کردن رو فراهم میکنه. لازمه بدونید این دستگاه فقط برای متراکم کردن استفاده نمیشه. معمولا برای شکل دادن و نگهداری یک جسم هم استفاده میشه.

اما چطوری عمل میکنه؟ قبل از اینکه نصب و راه اندازی دستگاه پرس رو مورد بررسی قرار بدیم بهتره بدونیم که این دستگاه چطوری عمل میکنه. دستگاه پرس دارای یک سطح صاف شبیه به میز هست. این بخش وظیفه نگهدای قطعه رو بر عهده داره. اما در طرف دیگه شاهد یک ابزار هستیم. این ابزار دارای اهرم بوده و فشار لازم رو به قطعه وارد میکنه. در گذشته برای اعمال فشار لازم از نیروی انسانی استفاده میشد. توی دنیای امروز این فشار با استفاده از دستگاه‌های هیدرولیک و پنوماتیک اعمال میشه. لازم به ذکر هست که می‌تونید مقدار فشار وارد شده رو کنترل کنید.

مشخصات و انواع دستگاه‌های پرس موجود در بازار ایران

حالا که با دستگاه پرس و نحوه عملکرد این دستگاه آشنا شدید، توی این قسمت قصد داریم در مورد انواع دستگاه پرس صحبت کنیم. نصب و راه اندازی دستگاه پرس بر اساس نوع اون ممکنه یکم متفاوت باشه. حالا معیار دسته‌بندی این دستگاه‌ها چیه؟ معمولا بر اساس منشا فشار دسته‌بندی صورت می‌گیره.

دستگاه پرس هیدرولیک

یکی از انواع دستگاه‌های پرس، دستگاه پرس هیدرولیک هست. این دستگاه به عنوان بهترین دستگاه پرس شناخته میشه. از جمله مشخصات اصلی این دستگاه قدرت و عملکرد عالی و بی‌نظیر هست که همین مسئله باعث میشه در صنایع مختلفی استفاده بشه. عملکرد این دستگاه شبیه به فرمان هیدرولیک و یا ترمزهای هیدرولیک هست.یعنی انتقال نیرو در این دستگاه با استفاده از مایع هیدرولیک انجام میشه. این مسئله باعث میشه تا این دستگاه پرس در مقایسه با مدل‌های دیگه عملکردی طولانی‌تر و کندتر داشته باشه. دستگاه پرس هیدرولیک از قدرت خیلی بالایی برخوردار هست و توانایی اعمال نیروی 75 هزار تن رو داره.

دستگاه پرس مکانیکی

دومین نوع از انواع دستگاه پرس، دستگاه پرس مکانیکی هست. توی این دستگاه نیروی موردنیاز برای پرس‌کننده توسط نیروی چرخشی یک موتور یا سایر قطعات انجام میشه. در واقع برای اعمال نیروی فشار، نیروی چرخشی یک موتور یا یک الکتروموتور یک مبدل، به محور اعمال میشه. با این توضیحات میشه نتیجه گرفت انرژی لازم در این دستگاه توسط یک موتور تامین میشه. از مشخصات اصلی این دستگاه می‌تونیم به سرعت بالاتر اشاره کنیم. لازمه بدونید به دلیل سرعت بالا برای پروژه‌های سبک‌تر استفاده میشه.

در عملکرد پرس مکانیکی اعمال نیرو بر اساس سرعت و بزرگی متغیره. نصب و راه ‌اندازی دستگاه پرس مکانیکی با دستگاه‌های دیگه متفاوت هست. از این دستگاه برای ساخت قطعات فلزی و یا کار با ورقه‌ها استفاده میشه.

دستگاه پرس کرانک یا میل لنگی

در دستگاه پرس کرانک، میل لنگ به شفت کنترل‌کننده متصل میشه. اتصال این دو با هم باعث حرکت عمودی میشه. در واقع اتصال این دو قسمت با هم، نیروی چرخشی الکتروموتور رو به نیروی فشاری تبدیل میکنه. این نیرو میتونه به یک یا چند پیستون به صورت هم‌زمان نیرو وارد کنه. این مسئله بیانگر این هست که اگر قصد متراکم کردن چند مورد رو داشته باشیم می‌تونیم از این دستگاه استفاده کنیم.

دستگاه پرس کانکل یا اتصال گره‌ای

در دستگاه پرس کانکل، انرژی الکتروموتور از طریق طراحی اتصال قدرتمند منتقل داده میشه. عملکرد این دستگاه تقریبا مشابه با میل لنگ هست. اما یک تفاوت بارزی که دارن در نیروی اعمال شده هست. در این دستگاه نیروی اعمال شده با استفاده از یک گره در قسمت اتصالی منتقل میشه. اصلی‌ترین کاربرد این دستگاه، کار به صورت عمودی و افقی بوده و میل لنگ محور به طور کامل می‌چرخه.

دستگاه پرس گریز از مرکز

دستگاه پرس گریز از مرکز، یکی از انواع دستگاه‌های پرس هست که از یک الکتروموتور برای کنترل یک سفت خارج از مرکز استفاده میشه. این الکتروموتور در یک میله اتصالی می‌چرخه. لازمه بدونید که میله اتصالی در این دستگاه داخل یک محفظه کشویی قرار داره. حرکت این میله اتصالی باعث بالا و پایین آوردن پیستون میشه. علت نام‌گذاری این دستگاه‌ها عدم قرارگیریشون در مرکز هست. به همین علت با نام گریز از مرکز شناخته میشن. الکتروموتور در این دستگاه‌ها طوری حرکت میکنه که موقعیت شفت رو تغییر میده. این مسئله باعث بالا و پایین رفتن پیستون و در نهایت و اعمال فشار لازم میشه.

دستگاه پرس دنده‌ای

دستگاه پرس دنده ای، انرژی تولید شده در الکتروموتور رو با استفاده از چرخ دنده انتقال میده. این فشار با نام فشار متراکم‌کننده شناخته میشه. نیرویی که در الکتروموتور تولید میشه باعث چرخش چرخ دنده میشه و این چرخ دنده‌ها روی یک محور به صورت دندانه‌دار حرکت میکنن.

استفاده و کاربردهای مختلف دستگاه پرس

به طور کلی در صنایع مختلفی از انواع دستگاه پرس استفاده میشه. این دستگاه با هدف‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیره و کاربرد مهم و موثری هم داره. اما مهم‌ترین موارد استفاده و کاربردهای دستگاه پرس به شرح زیر هست:صنایع فلزی: یکی از مهم‌ترین کاربردهای دستگاه پرس استفاده در صنایع فلزی و تولید انواع لوله، صفحات فلزی، قطعات خودرو و… هست.

  • صنایع چوب: علاوه بر صنایع فلزی از دستگاه‌های پرس برای تولید قطعات مبلمان، درب و پنجره و اجسام چوبی برای فشرده‌سازی استفاده میشه.
  • صنایع پلاستیک: برای فشرده‌سازی قطعات مختلف در صنایع پلاستیک، از دستگاه پرس استفاده میشه.
  • صنایع غذایی: یکی دیگه از کاربردهای این دستگاه در صنایع غذایی هست. در واقع برای فشرده‌سازی خوراکی‌هایی مثل شکلات، کاکائو، ادویه‌جات و… مورد استفاده قرار می‌گیره.

به طور کلی دستگاه پرس در انواع مختلف کاربردهای مختلفی دارن و در اکثر صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرن. بنابراین کاربردهای این دستگاه‌ها فقط به موارد فوق محدود نمیشه.

Manufacturing Process cuate

نصب و راه اندازی دستگاه پرس

حالا که با این دستگاه و انواع اون به طور کامل آشنا شدیم، لازمه مراحل نصب و راه اندازی دستگاه پرس رو مورد بررسی قرار بدیم. از اون‌جایی که نصب این دستگاه‌ها به دانش بالایی نیاز داره و باید حتما به شیوه‌ای صحیح انجام بشه بنابراین نصب انواع دستگاه پرس رو به متخصصین بسپارید. ما با داشتن چند دهه فعالیت در خصوص تولید، نصب، سرویس و عیب‌یابی انواع ماشین‌آلات صنعتی و همچنین دستگاه‌های پرس و با برخورداری از تیم حرفه‌ای و متخصص برای نصب اصولی این دستگاه کنار شما هستیم. بنابراین اگر قصد نصب و راه اندازی انواع دستگاه پرس هیدرولیک، مکانیکی، دنده ای، پیچ‌دار و… رو دارید، کافیه با شماره‌های درج شده در سایت تماس بگیرید و اطلاعات لازم رو به همراه مشاوره رایگان پرس ایران کسب کنید.

 

Mechanical press

انتخاب محل

اولین قدم انتخاب محل مناسب برای نصبه. این مکان باید فضای کافی، قوانین ایمنی و امکانات لازم رو داشته باشه.

بررسی موارد ایمنی و زیرساخت

در این مرحله تکنسین حرفه‌ای ایران پرس محل مورد نظر رو از نظر زیرساخت‌های لازم مانند برق، آب، گاز و... بررسی میکنن

نصب دستگاه

بعد از اطمینان از موارد فوق، توسط ابزارها و تجهیزات موردنیاز نصب دستگاه صورت می‌گیره.

اتصالات و تنظیمات

توی این مرحله به بررسی اتصالات برقی و مکانیکی پرداخته و پارامترهای موردنظر برای کارکرد دستگاه به شیوه صحیح انجام میشه.

آموزش و تست

در نهایت متخصصین ایران پرس به تست دستگاه پرداخته و آموزش‌های موردنیاز رو در اختیار شما قرار میدن. همچنین دستگاه رو از نظر ایمنی بررسی میکنن.

راه‌اندازی نهایی

در نهایت دستگاه برای آغاز فعالیت راه‌اندازی میشه.

از مزایای نصب و راه اندازی دستگاه پرس توسط پرس ایران می‌تونیم به تکنسین مجرب و متخصص، کسب اطلاعات قبل از برخورداری از خدمات در قالب مشاوره رایگان، آموزش نحوه استفاده از دستگاه توسط تکنسین ما و در نهایت ضمانت خدمات اشاره کنیم.

بله. برای نصب و راه اندازی انواع دستگاه پرس به زیرساخت‌هایی مثل برق، تامین آب، گاز، هوا و… هست.

X