پایپینگ صنعتی چیست؟ پایپینگ صنعتی نوعی از لوله کشی هست که معمولا برای کارخانه ها، پالایشگاه‌ها و نیروگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیره. در ساخت و اجرای این لوله‌کشی از استانداردهای خاصی پیروی میشه. معمولا هدف اصلی از اجرای این لوله‌کشی انتقال، جابه‌جایی، توزیع، تخلیه و در نهایت کنترل سیالات هست. برای ساخت و اجرای این لوله از لوله‌های فولادی، آلومینیومی، چدنی، گالوانیزه، مسی، تیتانیومی، بتنی و پلاستیکی استفاده میشه. در این بخش قصد داریم در مورد تفاوت پایپینگ صنعتی با لوله کشی عادی، کاربردهای این سیستم، عیب‌ یابی و تعمیرات، روش‌های اتصال و نگهداری پایپینگ صنعتی و… صحبت کنیم.

پایپینگ صنعتی

مواد استفاده شده در پایپینگ صنعتی چیست؟

به طور کلی انتخاب نوع لوله و موارد استفاده شده در ساخت بستگی به کاربرد لوله‌کشی صنعتی داره. یعنی بر اساس کاربردهای مختلف از جمله کارخانه‌های شیمیایی، نیروگاه ها، کارخانه‌های پالایش نفت، تهویه مطبوع و… نوع لوله انتخاب میشه. لازم به ذکر هست انتخاب موارد مناسب برای ساخت لوله کشی پایپینگ، بر اساس استانداردهای بین‌المللی انتخاب میشه. در ادامه مواد مورد استفاده در پایپینگ صنعتی را معرفی می‌کنیم:

1- لوله‌های فولادی اصلی‌ترین ماده مورد استفاده در ساخت این لوله‌ها هستن، معمولا از دو نوع بدون درز و جوشکاری استفاده میشه.

2- در پایپینگ صنعتی بیشتر لوله‌ها از فولاد کربنی هستنن.

3- فولادهای آلیاژی مانند نیکل‌دار، دارای مولیبدن، کروم‌دار، وانادیوم‌دار، تنگستن، منگنزی و…

4- فولاد زنگ‌نزن یا استنلس استیل به دلیل مقاومت در برابر پوسیدگی، خوردگی، دمای بالا، هزینه نگهداری پایین 

5- فولاد آلاستنیتی به علت مقاوم بودن در برابر زنگ‌زدگی

6- فولاد زنگ نزن سری 400

7- لوله گالوانیزه، لوله تیتانیوم، لوله مسف برنج، آلیاژ‌های مس نیکل

8- لوله‌های بتنی  و سرامیکی و پلاستیکی

مواد استفاده شده در پایپینگ صنعتی

روش‌های اتصال و نگهداری لوله در پایپینگ صنعتی

به طور کلی در لوله کشی صنعتی یا پایپینگ، در بیشتر مواقع طول لوله‌ها محدود هست. بنابراین برای اینکه به طول مناسب برسن تا بشه اون‌ها رو بهم وصل کرد، نیاز به اتصال داریم. روش‌های اتصال و نگهداری لوله در پایپینگ صنعتی متفاوت هست. برخی ار رایج‌ترین نوع اتصالات که به این منظور مورد استفاده قرار می‌گیره شامل موارد زیر هست:

سوکت یا اتصال کوپلر

اتصال تیپل

اتصال یونیون

اتصال اسپیگوت و سوکت

منفصل انبساط

منفصل فلنج‌دار

اتصال لوله هیدرولیک

تمام روش‌هایی که در بالا فوق ذکر شد، معمولا در یک جهت و به صورت مستقیم بهم متصل میشن . اما همیشه این طور نیست در بعضی مواقع نیاز هست تا چرخش‌های زاویه ای، کاهش سطح مقاطع و تقسیم شدن به چندین شاخه صورت بگیره. در این حالت به مواردی نظیر اتصالات لوله زانویی یا خم‌های اتصال چند شاخه نیاز داریم.

تفاوت پایپینگ صنعتی با لوله کشی عادی چیست؟

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که در این خصوص ممکنه مطرح بشه تفاوت پایپینگ صنعتی با لوله کشی عادی هست. در پاسخ به این سوال باید بگیم که مهم‌ترین تفاوت اون‌ها با همدیگه روش نگهداری و نصبشونه. به طور کلی لوله‌کشی عادی در ساختمان‌ها و مناطق مسکونی نیاز زیادی به بررسی و رسیدگی مداوم نداره و تنها در صورت خراب شدن لازم هست که سرویس بشن. این در صورتی ست که پایپینگ صنعتی که در پالایشگاه، کارخانه‌ها و… مورد استفاده قرار می‌گیره از پیچیدگی زیادی برخوردار باشه و نیاز به سرویس مرتب داشته باشه تا مشکلی برای سیستم رخ نده.

انواع سیستم‌های پایپینگ صنعتی و جدیدترین آن ها

انواع لوله کشی یا پایپینگ صنعتی بر اساس کاربرد و ویژگی‌ها به انواع مختلفی تقسیم میشه. توی این بخش قصد داریم انواع این لوله‌کشی رو معرفی و جدیدترین سیستم پایپینگ صنعتی رو هم مطرح کنیم:

لوله‌کشی نیروگاهی:

همونطور که از اسم این لوله‌کشی میشه حدس زد باید گفت که این سیستم معمولا در نیروگاه‌های برق، سیستم‌های گرمایش و… مورد استفاده قرار می‌گیره.

لوله‌کشی فرآیندی:

مهم‌ترین جایی که از این لوله‌کشی استفاده میشه در دستگاه‌هاییه که مواد اولیه خام مثل انواع سوخت و مواد شیمیایی به محصولات دیگه تبدیل میشه.

لوله‌کشی شهری:

معمولا در شهرداری هر منطقه‌ای از این روش برای ارائه خدمات به ساختمون‌ها استفاده میشه.

لوله‌کشی تبرید:

توی این سبک از پایپینگ صنعتی، طراحی طوری صورت گرفته که دمای محیط کاهش پیدا کنه.

لوله‌کشی خدماتی:

این نوع معمولا در ساختمان‌ها برای دریافت خدماتی مثل آب، گاز و… استفاده میشه.

لوله‌کشی انتقالی:

این نوع پایپینگ صنعتی برای انتقال سیالات مورد استفاده قرار می‌گیره.

لوله‌کشی دریایی:

کاربرد پایپینگ صنعتی دریایی برای انتقال و جابه‌جایی سیالات در زیر آب هست.

کاربرد پایپینگ صنعتی چیه؟

حالا که اطلاعاتی در مورد این لوله کشی بدست آوردیم و پاسخ پایپینگ صنعتی چیست رو مطرح کردیم، بهتره کاربردهای پایپینگ صنعتی رو هم مطرح کنیم. به طور کلی این سبک از لوله‌کشی نیاز به تخصص، دقت و دانش کافی در زمان ساخت و اجرا داره. بنابراین باید تمامی استانداردها رعایت بشه. مهم‌ترین کاربرد پایپینگ صنعتی به شرح زیر هست:

 • استفاده در کارخانه‌های شیمیایی
 • استفاده در نیروگاه‌های بخار
 • نیروگاه‌های طبیعی
 • کارخانه‌های پالایش نفت
 • کاربردهای تهویه مطبوع و تبرید، گرمایش، تهویه و…
 • حمل و نقل آب، زه‌کشی و مدیریت فاضلاب
کاربرد پایپینگ صنعتی چیه؟​

تجهیزات مورد استفاده در پایپینگ صنعتی

 • لوله ها: لوله‌ها در واقع تجهیزاتی استوانه‌ای شکل با سطح توخالی هستن که اصلی‌ترین کاربردشون انتقال سیالات هست.
 • اتصالات: در لوله‌کشی صنعتی برای تغییر زاویه، تغییر سایز لوله، گرفتن انشعابات و… استفاده میشه. بعضی از مهم‌ترین این اتصالات شامل زانویی، سه راهی، چهار راهی، کاهنده و… هست.
 • تیوب ها: این بخش از لوله‌های صنعتی معمولا برای انتقال سیالات استفاده میشن و شامل قسمت‌های توخالی با فرم‌های دایره ای، مربعی، مستطیلی و بیضی هستن.
 • فلنج ها: این بخش‌ها که شبیه به دیسک هستن، برای اتصال دو لوله مورد استفاده قرار می‌گیرن و شامل لغزشی، کورف رزوه ای، ساکتی و گلودار هستن.
 • ولوها: این ولو یا شیرها برای کنترل فشار سیالات مورد استفاده قرار می‌گیرن و شامل انواع مختلفی از جمله کشویی، پروانه ای، کروی، زاویه ای، سماوری و… هستن.
 • ساپورت ها: در پایپینگ صنعتی از ساپورت‌ها به عنوان تکیه‌گاه استفاه میشه. به طور کلی با استفاده از این اجزا میشه فشار اعمال شده رو کنترل کرد و از وزن سیستم روی تجهیزات جلوگیری نمود.
تجهیزات مورد استفاده در پایپینگ صنعتی​

عیب یابی و تعمیر در لوله کشی صنعتی Piping

همونطور که قبل‌تر اشاره کردیم پایپینگ‌های صنعتی از جهات مختلف با لوله‌کشی‌های معمولی متفاوت هستن. کاربرد لوله‌کشی صنعتی گسترده‌تر و حساس‌تر بوده و همین مسئله باعث میشه در صورت بروز کوچک‌ترین خرابی سیستم دچار مشکل بشه. بنابراین عیب یابی و تعمیر لوله کشی صنعتی piping از اهمیت بالایی برخورداره. باید به طور مرتب توسط شخص متخصص سرویس و عیب یابی این سیستم از صفر تا صد انجام بشه تا در صورت بروز مشکل سریعا رفع بشه.

در این خصوص پرس ایران مجموعه  برخورداری از نیروهای متخصص، تکنولوژی روز و بکارگیری دانش کافی خدمات عیب یابی و تعمیر پایپینگ صنعتی و هیدرولیک رو در سریع‌ترین زمان ممکن ارائه میده. بنابراین اگر در خصوص ساخت و عیب یابی پایپینگ صنعتی نیاز به نیروی متخصص و دریافت اطلاعات دارید، با شماره‌های درج شده در سایت تماس بگیرید و با متخصص‌های ما در ارتباط باشید. قیمت مناسب، تضمین در کیفیت خدمات و رفع مشکل در سریع‌ترین زمان ممکن از جمله مزایای دریافت خدمات از پرس ایران هست.

سولات متداول

به طور کلی در پایپینگ صنعتی لوله‌ها تحت فشار بالایی قرار دارن. بنابراین ساخت این لوله‌ها بر اساس استاندارد از اهمیت بالایی برخوردار هست. از طرفی لوله کشی صنعتی از پیچیدگی بالایی برخورداره و به دلیل همین پیچیدگی و فشار زیاد لازمه به طور مرتب سرویس و عیب یابی بشه.

این سیستم لوله کشی شامل لوله، تیوب، اتصالات، فلنج، ولو و ساپورت هست.

X