طرز کار یونیت هیدرولیک

طرز کار یونیت هیدرولیک چگونه است؟

ساخت یونیت هیدرولیک برای کار کردن بیشتر سیستم‌ها و ماشین‌آلات نیازه. به طور کلی در تمام سیستم‌ها و ماشین‌آلاتی که نیرو توسط سیال هیدرولیک تولید میشه، منبع و توانانی به اسم یونیت هیدرولیک نیاز هست. یونیت هیدرولیک از اجزای مختلفی تشکیل شده و توسط این اجزا کار رو انجام میده. اصلی‌ترین اجزا یونیت هیدرولیک شامل الکتروموتور، پمپ هیدرولیک و تانک هست. هر کدوم از این قطعات در کنار قطعات فرعی، کار خاصی انجام داده و در نهایت پاورپک، عملکرد اصلی رو انجام میده. در ادامه در مورد طرز کار یونیت هیدرولیک توضیح میدیم.

یونیت هیدرولیک چگونه کار می‌کند؟

قبل از بیان طرز کار یونیت هیدرولیک باید گفت که این یونیت از اجزای مختلفی تشکیل میشه. پمپ هیدرولیک، الکتروموتور، شیرهای کنترلی یونیت، تانک یا مخزن و در نهایت قطعات و لوازم جانبی اجزای مهم پاورپک هستن.
حالا به سوال اصلی برسیم که یونیت هیدرولیک چطوری کار می‌کنه؟ طرز کار یونیت هیدرولیک مستقیما به عملکرد قطعات بستگی داره. هر کدوم از این قطعات به صورت مستقیم و غیرمستقیم با هم در ارتباط بوده و عملکرد نهایی رو شکل میدن.
در اولین مرحله طرز کار یونیت هیدرولیک، پمپ هیدرولیک به الکتروموتور متصل شده و چرخش الکتروموتور باعث چرخش پمپ هیدرولیک میشه. این چرخش باعث به حرکت در اومدن سیال از تانک شده و این سیال به سمت خروجی پمپ میره. این سیال ممکنه مستقیما به سمت عملگرها بره و یا از طریق شیر هیدرولیک به بخش‌های مختلف هدایت بشه.

شیر کنترل به عنوان قطعه‌ای مهم، مسیر درست سیال رو تشخیص داده و از خروج سیال از مسیر جلوگیری میکنه. از طرفی شیر کنترل فشار نیروی سیال رو کنترل میکنه.
در نهایت سیال بعد از انجام کار توسط شیر هیدرولیک به سمت تانک برمیگرده. در این مسیر برگشت در زمان ساخت، میشه از خنک‌کن استفاده کرد تا دمای روغن و فیلتر متعادل بشه.

طرز کار یونیت هیدرولیک چگونه است؟

الکتروموتور جزء اصلی پاورپک هیدرولیک

یکی از اجزای اصلی پاورپک یا یونیت هیدرولیک، الکتروموتور هست. به طور کلی در انواع یونیت هیدرولیک، باید بخشی به اسم محرک پمپ هیدرولیک وجود داشته باشه. این محرک معمولا موتور الکتریکی با برق DC یا AC هست. معمولا در صنایع مختلف از الکتروموتور با برق AC استفاده میشه. به طور کلی الکتروموتور نیروی لازم برای چرخش و حرکت سیال رو ایجاد میکنه.

تانک هیدرولیک جزء اصلی یک یونیت هیدرولیک

تانک یا مخزن هیدرولیک هم به عنوان عضو اصلی یونیت هیدرولیک، باید در زمان ساخت از طراحی مناسبی برخوردار باشه. در تانک، کلیه ذرات فلزی، لجن و آب ته‌نشین شده و حباب‌های هوا اجازه فرار به سمت سطح روغن رو دارند تا از سطح روغن جدا بشن. بنابراین این بخش علاوه بر فضایی برای نگهداری سیال، مکانی برای تعیین شرایط موردنیاز هست.

طرز کار یونیت هیدرولیک

کار پمپ هیدرولیک در پاورپک هیدرولیک چیست؟

پمپ هیدرولیک یکی از قطعات یونیت هیدرولیکه که انرژی مکانیکی موجود در موتور رو به انرژی هیدرولیک تبدیل میکنه. در ساخت یوینت هیدرولیک، شفت خروجی الکتروموتور توسط کوپلینگ به شفت محرک پمپ وصل میشه. زمانی که محور پمپ شروع به چرخش میکنه، باعث ایجاد اختلاف فشار بین ورودی و خروجی پمپ شده و این مسئله باعث مکش روغن از مخزن میشه. در نهایت بعد از عبور از پورت خروجی، توسط لوله و شیلنگ‌های مخصوص به سمت عملگرها برمیگرده.

طراحی یونیت هیدرولیک یا همان پاورپک هیدرولیک

در طراحی یونیت هیدرولیک یا همان پاورپک، به نکات زیادی باید توجه بشه.‌ترین نکات آشنایی با اجزای تشکیل‌دهنده به طور کامل، کاربرد یونیت، مشخصات فنی، فشار کاری و سرعت حرکت در عملگر، بررسی فشار و سرعت حرکت در یک جک هیدرولیک، سایز و فشار شیرآلات و… هست. یونیت هیدرولیک با توجه به نیاز مشتری برای حرکت مکانیکی، به روش‌های مختلفی طراحی میشه و الگوهای متفاوتی برای اون در نظر گرفته میشه. بنابراین قبل از طراحی باید نیاز مشتری و کاربرد یونیت در نظر گرفته شده و بر اساس اون قطعات طراحی و ساخته بشه.

وظیفه سیستم فیلترینگ در پاورپک هیدرولیک چیست؟

به طور کلی فیلتر قطعه‌ای هست که برای جداکردن ذرات میکروبی غیرمحلول در سیال استفاده میشه. به طور کلی سیستم فیلترینگ در یونیت هیدرولیک، سیستمی قوی برای جلوگیری از ورود قطعات و ذرات هر چند کوچک به روغن و سیال هیدرولیک هست. چرا که مطالعات نشون داده آلودگی هر چند کم و ناچیز، به راحتی باعث فرسایش و ساییدگی قطعات میشه. بنابراین توصیه میشه سیستم فیلترینگ و روغن هیدرولیک باید مرتبا بررسی بشه. در ساخت یونیت هیدرولیک معملا از سیستم فیلترینگ در نقاط مختلف استفاده میشه. فیلتر مکش، فیلتر فشار و فیلتر برگشت، اصلی‌ترین فیلترهایی هستن که در سیستم فیلترینگ و نقاط مختلف یونیت هیدرولیک نصب میشن.

طرز کار یونیت هیدرولیک چگونه است؟

جمع‌بندی

به طور کلی همونطور که گفتیم یونیت‌های هیدرولیک بر اساس نیاز مشتری و کاربری طراحی و ساخته میشن. در پرس ایران یونیت یا پاورپک هیدرولیک طراحی و ساخته میشه. یونیت‌های هیدرولیک ساخته شده در پرس ایران با قطعات باکیفیت و تخصصی ساخته میشه. انواع یونیت‌های کوچک تا یونیت‌های بزرگ در شرکت پرس ایران قابل ساخت و طراحی هست. در نهایت باید گفت اگر در خصوص مشکلات رایج در یونیت هیدرولیک و یا طرز کار یونیت هیدرولیک نیاز به اطلاعات خاصی داشته و یا نیاز به عیب‌یابی دارید، با شماره‌های درج شده در سایت تماس بگیرید.

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

X